وبلاگ

نکات ایمنی کار در ازمایشگاه

نکات ایمنی کار در ازمایشگاه

 

لیست استانداردی از نکات ایمنی آزمایشگاه در زیر آورده شده است و باید در هر آزمایشگاهی که از مواد یا فرآیندهای خطرناک استفاده می کند ، رعایت شود. این قوانین اساسی رفتار ، بهداشت و اطلاعات ایمنی را برای جلوگیری از حوادث در آزمایشگاه فراهم می کند. قوانین ایمنی خاص آزمایشگاهی ممکن است برای فرایندها ، تجهیزات و مواد خاص مورد نیاز باشد ، که باید توسط SOP های خاص آزمایشگاهی رعایت شود.

نکات ایمنی برای انجام آزمایش باید هر زمان که در آزمایشگاه کار می کنید رعایت شود. بسیاری از رایج ترین قوانین ایمنی در زیر ذکر شده است:

 

مکان های دوش ایمنی آزمایشگاه ، ایستگاه های شستشوی چشم و کپسول های آتش نشانی را بشناسید. تجهیزات ایمنی ممکن است در راهروی نزدیک ورودی آزمایشگاه قرار داشته باشند.

مسیرهای خروج اضطراری را بدانید.

از حواس پرتی یا بر انگیختن حیرت افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند خودداری کنید.

از تجهیزات فقط برای اهداف تعیین شده استفاده کنید.

معرف ها را به ترتیب مناسب خود ترکیب کنید ، مانند افزودن اسید به آب.

از افزودن مواد جامد به مایعات گرم خودداری کنید.

همه پرسنل آزمایشگاه باید همیشه بر ایمنی و بهداشت شیمیایی تأکید کنند.

هرگز مواد غذایی و نوشیدنی را مصرف و یا نگهداری نکنید و از مواد آرایشی و بهداشتی در مناطقی که مواد شیمیایی خطرناک استفاده یا ذخیره شده استفاده نکنید.

هرگز ظروف مواد شیمیایی را باز نگذارید.

همه ظروف باید دارای برچسب مناسب باشند. هرگز نباید از مواد شیمیایی بدون برچسب استفاده شود.

قبل از ترک آزمایشگاه ، مناطق در معرض پوست را بشویید.

موهای بلند و لباس های گشاد باید به عقب کشیده شوند.

هیچ لنز تماسی نباید در اطراف مواد شیمیایی خطرناک استفاده شود – حتی هنگام استفاده از عینک ایمنی.

عینک ایمنی آزمایشگاه یا عینک باید در هر محلی که مواد شیمیایی استفاده یا ذخیره می شود ، استفاده شود. هر زمان که احتمال پاشیده شدن یا ذرات معلق به چشم وجود داشته باشد باید از آنها استفاده شود.

کفش های پا بسته در آزمایشگاه باید پوشیده شوند. کفش سوراخ دار یا صندل مناسب نیست.

مواد شیمیایی را نچشید و یا عمداً بو نکشید.

از مکش دهان برای ایجاد پیپت یا راه اندازی سیفون استفاده نکنید.

دسترسی به آزمایشگاه ها و مناطق پشتیبانی مانند انبارها ، آزمایشگاه های تخصصی و غیره فقط باید به پرسنل مورد تایید محدود شود.

تمام تجهیزات باید به طور منظم از نظر فرسایش یا خرابی بررسی شوند.

 

                                 

 

نکات ایمنی در کار با مواد شیمیایی 

 

اثرات حوادث شیمیایی می تواند برای کارگران و خانواده های آنها ویرانگر باشد ، زیرا صدمات منجر به از دست دادن زندگی ، از دست دادن شغل ، درد ، رنج و هزینه های سنگین پزشکی می شود. این حوادث همچنین بر کارفرما تأثیر می گذارد زیرا منجر به از دست دادن تولید ، هزینه های جبران خسارت ، خسارت دارایی ها ، هزینه های استخدام و آموزش کارمندان جدید و روحیه پایین کارگران می شود.

در نتیجه ، رعایت روش های ایمنی مناسب هنگام کار با مواد شیمیایی بسیار مهم است. ما برای کمک به اطمینان از محافظت از شما و کارگران در برابر صدمات مربوط به مواد شیمیایی در محل کار ، لیستی مفید از نکات ایمنی که به راحتی قابل رعایت هستند تهیه کرده ایم.

 

همیشه از تجهیزات محافظ شخصی (PPE) ، از جمله دستکش ، عینک ، کلاه ایمنی و لباس محافظ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که PPE شما برای نوع کاری که انجام می دهید مناسب است.

مطمئن شوید که شما به طور استاندارد در استاندارد ارتباطات خطر آموزش دیده اید.

مواد شیمیایی مورد استفاده را شناسایی کنید.

از کلیه مواد شیمیایی که در محل کار شما ذخیره می شود ، موجودی داشته باشید. مقادیر ، محل ذخیره سازی و روش ذخیره سازی را حتماً فهرست کنید.

از تامین کننده مواد شیمیایی خود برگه های اطلاعات ایمنی را بخواهید و آنها را برای مراجعه در دسترس نگه دارید.

تمام ظروف را با نام ، غلظت ، تاریخ ساخت و اطلاعات در مورد خطرات مرتبط با ماده شیمیایی ذخیره شده برچسب بزنید.

موارد ایمن استفاده از مواد شیمیایی را از جمله دستورالعمل های دست زدن ، تجهیزات محافظتی لازم ، دستورالعمل های مخلوط کردن و دستورالعمل های شستشو در صورت نشت یا تماس پوست شناسایی کنید.

در نزدیکی مواد شیمیایی غذا نخورید ، ننوشید و سیگار نکشید.

از PPE یکبار مصرف استفاده مجدد نکنید و آن را در سطل های مناسب دور بیندازید. اگرچه ممکن است تمیز به نظر برسد ، اما ممکن است مواد شیمیایی مضر را جذب کند.

نقشه ها و علائم مشخصی را نشان دهید که مسیرهای تخلیه ، خروجی اضطراری و نقاط تجمع را نشان می دهد.

نشت ها را به محض وقوع تمیز کنید و در صورت لزوم از مواد تمیز کننده مناسب و کیت های ریختن مواد شیمیایی استفاده کنید. اگر خودتان قادر به پاک کردن نشت نیستید ، به شخصی که می تواند هشدار دهید.

فضاهای کاری و سایت های دفع مواد شیمیایی باید تهویه کافی داشته باشند. برای اطمینان از عدم انسداد در هودهای بخار و سیستم های تهویه ، مرتباً بررسی کنید.

مواد شیمیایی را به بسته بندی اصلی خود برگردانید. ممکن است به طور تصادفی مخلوطی ناسازگار تشکیل شود.

ظروف شیمیایی را بسته نگه دارید. ممکن است گرد و غبار و بخار از یک ظرف باز خارج شود ، در حالی که گازها و مواد معلق ممکن است به این نفوذ کنند و باعث تغییر ماهیت ماده شیمیایی شوند. این امر همچنین از قرار گرفتن در معرض غیرضروری جلوگیری خواهد کرد.

هرگز از معرف اشتباه یا بدون علامت استفاده نکنید. اگر در مورد ترکیب مطمئن نیستید ، از آن استفاده نکنید. در عوض ، آن را دفع کنید. (به دفع مواد زائد خطرناک مراجعه کنید)

هرگز از کفگیر ، همزن یا سایر اشیا در مکانی که در ابتدا ظرف نگهداری مواد شیمیایی بود استفاده نکنید. با ریختن و غلتاندن محتوای لیوان در یک لیوان ، شیشه ساعت یا سایر تجهیزات مناسب ، محتویات آن را خارج کنید. از اسپاتول در ظروف معرف آزمایشگاهی با احتیاط استفاده می شود. برچسب زدن را به خاطر بسپارید (به قوانین عمومی ایمنی مراجعه کنید).

درپوش های چوب پنبه ای پس از خارج شدن از بطری یا لیوان باید روی یک سطح تمیز (به عنوان مثال شیشه ساعت یا سایر تجهیزات مناسب) قرار بگیرند که دهانه آن رو به پایین باشد. این امر برای جلوگیری از آلودگی ترکیب و قرار گرفتن در معرض غیرضروری است.

مواد شیمیایی نباید توسط گردن بطری و در کنار بدن حمل شود. از ترتیبات حمل مناسب باید استفاده شود ، به عنوان مثال سطل یا چرخ دستی.

قبل از شروع هر کار خطرات احتمالی و اقدامات احتیاطی ایمنی مناسب را تعیین کنید.

اگر ماده شیمیایی ناشناخته ای در آزمایشگاه تولید شود ، ماده باید خطرناک تلقی شود.

مواد شیمیایی را در زهکشی ها نریزید. از فاضلاب برای دفع مواد زائد شیمیایی استفاده نکنید.

حداقل ماهانه آب را در پایین فاضلاب نگه دارید و همه تله های سینک ظرفشویی (از جمله تله های ظرفشویی و زهکش های کف) را با آب پر کنید.

از کار به تنهایی در ساختمان خودداری کنید. در صورت خطرناک بودن روش های انجام شده ، در آزمایشگاه به تنهایی کار نکنید.

 

                                     

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید