وبلاگ

همه چیز درمورد ترازوی ازمایشگاهی

 

ترازو ازمایشگاهی

کلمات “جرم” و “وزن” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند و هر دو با توزین تعیین می شوند ، با این حال ، از نظر تعادل آزمایشگاهی و مقیاس ، تفاوت بین این دو مهم است. جرم ، مقدار مواد موجود در هر مورد را اندازه گیری می کند ، مستقل از مکان است و بدون توجه به محیط آنها ، ثابت می ماند.

• ترازوی ازمایشگاهی از متداول ترین تجهیزات در آزمایشگاه های مختلف و همچنین وسیله ای برای اندازه گیری های حساس و دقیق وزنی می باشد. هر آزمایش و مطالعه با تکیه بر نتایج سریع و با دقت بالا به یک مقیاس قابل اطمینان برای آزمایش نیاز دارد. مقیاس ها از نظر مشخصات متفاوت هستند ، اما از طریق بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد آنها قابل تشخیص هستند.طیف اندازه گیری این دستگاه از میکروگرم ، میلی گرم و کیلوگرم را شامل می شود.

 

 به طور سنتی ، تعادل دارای دو ظرف بود و برای اندازه گیری توده های اشیا از طریق تعادل دو ظرف استفاده می شد. وزنه های شناخته شده در یک طرف و نمونه اندازه گیری در طرف دیگر قرار می گرفتند. تعادل وزن را اندازه گیری نمی کند ، اما اندازه گیری جرم است. 

 

 

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب ترازوی آزمایشگاهی در نظر گرفت که عبارتند از:

 

ظرفیت

ظرفیت به حداکثر وزنی گفته می شود که مقیاس می تواند بگیرد. برای به دست آوردن یک نتیجه دقیق ، کل بار قرار داده شده روی مقیاس باید در حد ظرفیت نامی باشد. هنگام در نظر گرفتن ظرفیت، فراموش نکنید که وزن پیمانه ها یا ظروفی را که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند ، وارد کنید.

 

واحدهای توزین

برخی از برنامه ها به واحدهای اندازه گیری خاص نیاز دارند. به عنوان مثال ، کاربردهای آزمایشگاهی علمی معمولاً به گرم و میلی گرم نیاز دارند ، در حالی که جواهرات اغلب به قیراط احتیاج دارند. با این حال ، بیشتر مدلهای مدرن چندین واحد توزین را ارائه می دهند.

 

حداقل خوانایی

خوانایی کوچکترین تقسیم تعادلی است که تعادل می تواند نشان دهد و برخی از روشهای آزمون ، حداقل خوانایی را برای نتایج بهتر مشخص می کنند. مقیاس با خوانایی 1 گرم ، وزن ها را به جای اعشار یا کسر در گرم کامل نشان می دهد. بنابراین اگر به عنوان مثال ، شما مواد شیمیایی را نزدیک به 10 میلی گرم (0.01 گرم) وزن می کنید ، باید تعادل با خوانایی 0.001 را بدست آورید. خوانایی یک ترازو کوچکترین تفاوت بین دو مقدار اندازه گیری شده است که می تواند بر روی صفحه نمایش خوانده شود. با نمایشگر دیجیتال این کوچکترین افزایش عددی است که به آن فاصله مقیاس نیز می گویند. خوانایی یک ترازو با دقت توزین آن برابر نیست.

 

اندازه تابه

ظرف توزین باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند از وسایل توزین شده از جمله ظروف پشتیبانی کامل کند. اگر نمونه ها فراتر از سیستم عامل باشند ، نتایج ممکن است نادرست یا ناپایدار باشند.

 

دقت و وضوح

دقت مقیاس آزمایشگاهی به کیفیت مکانیک و همچنین سیستم عامل آن بستگی دارد. وقتی تغییرات جزئی در وزن نمونه می تواند نتیجه آزمایش را به شدت تغییر دهد ، آزمایش کنندگان باید از صحت و دقت آنها اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این ، ظرفیت یک مقیاس به طور مستقیم بر وضوح آن تأثیر می گذارد. هرچه وزن مورد نیاز برای یک ترازو بیشتر باشد ، وضوح آن برای حفظ دقت محدودتر می شود.

 

 

• شناخته شده ترین برندهای ترازو ازمایشگاهی

بل ایتالیا

سارتریوس آلمان

اوهاس سوئیس

AND  ژاپن

 

• انواع ترازوی ازمایشگاهی کدامند؟

ترازو دیجیتال

ترازو پرتابل

ترازوی انالیتیکال یا تحلیلی

ترازوی دوکفه ای

ترازو یک کفه ای

ترازو رطوبتی

 

ترازو دیجیتال/DIGITAL SCALE

ترازو ازمایشگاهی دیجیتال اندازه گیری های سریعی دارند و دارای صفحه نمایش خودکار کریستال مایع هستند. آنها از مدارهای الکترونیکی پیشرفته برای بازخوانی سریع و دقیق استفاده می کنند. ترازوی دیجیتال در اندازه های مختلف و ظرفیت های متنوعی ارائه می شود. به دلیل الکترونیک داخلی آنها باید خشک نگه داشته شوند و نمی توانند در مناطق مرطوب و مرطوب استفاده شوند.  برخی از ترازوهای دیجیتال این مزیت را دارند که از آداپتور برق متناوب استفاده می کنند بنابراین می توان آنها را به پریز برق متصل کرد و باعث صرفه جویی در هزینه باتری می شود. اکثر مقیاس های دیجیتال مجهز به باتری دارای خاموش شدن خودکار هستند و باعث افزایش طول عمر باتری ها می شوند. ترازوهای دیجیتال اغلب از قابلیت کالیبراسیون خودکار و کاربر ، آخرین حافظه وزن و قابلیت سنجش تجربی برخوردار هستند.

 

ترازوی قابل حمل/POERABLE SCALE

ممکن است ترازوی قابل حمل برای کارهای میدانی یا به سادگی برای راحتی کار انتخاب شود. ماندگاری از ویژگی های بسیار مهم ترازوی قابل حمل است ، زیرا احتمالاً به شدت مورد استفاده قرار می گیرد وکاربرد فراوانی دارد . بسیاری از پاسخ سریع و طراحی کاربر پسند در ترازو قابل حمل ، خصوصاً اگر تعداد زیادی نمونه برای سنجش وجود داشته باشد ، قدردانی می کنند.

اگرچه ترازوهای قابل حمل به اندازه ترازوی تحلیلی نیستند ، اما بسیاری از ویژگی های مشابه از جمله شمارش قطعه ، توزین و تبدیل واحد را ارائه می دهند. صفحه کلیدهای مهر و موم شده و سیستم عامل های فولاد ضد زنگ برای پاکسازی مفید هستند.

ترازوهای تحلیلی/ Analytical SCALE

بیشتر آزمایشگاه ها برای توزین دقیق به توازن تحلیلی نیاز دارند. ترازهای تحلیلی باید توسط پرسنل آموزش دیده استفاده شود و نیاز به کالیبراسیون و نگهداری منظم دارد. به همین دلیل ، آنها به طور کلی در یک اتاق جداگانه و داخلی آزمایشگاه ، خارج از رفت و امد زیاد، نشت مواد شیمیایی ، اشیا پرنده ، ارتعاشات و سایر آشفتگی ها مستقر می شوند. 

برخی از مقیاسهای تحلیلی دارای ویژگی هستند که امکان کالیبراسیون مجدد خودکار را در فواصل زمانی خاص یا تحت شرایط خاص مانند نوسان دما فراهم می کند. مانده های دیگر باید با دست کالیبره شوند. کالیبراسیون می تواند به صورت داخلی محرک یا خارجی باشد. تعادل تحلیلی که برای تحقیقات جدی و توسعه محصول مناسب است ، برای اندازه گیری دقیق جرم کوچک در محدوده زیر میلی گرم طراحی شده است. این مقیاس ها دارای یک محفظه شفاف با درب ها هستند تا نمونه ها را تحت تأثیر جریان هوا قرار ندهد.

ظرفیت توزین یک ترازوی تحلیلی از ده ها یا صدها گرم تا پایین 0.1 یا 0.01 میلی گرم است. ویژگی های عملی شامل ساعت ، تبدیل واحد جرم ، شمارش قطعه و ثبت اطلاعات است.

 

ترازو میکرو تعادل/Micro balance scale

ترازوهای ازمایشگاهی میکرو می تواند تا یک صدم میلی گرم وزن داشته باشد. آنها به طور کلی برای کاربردهای فوق العاده تخصصی مانند توزین دیفرانسیل نمونه قبل و بعد از سوزاندن ، اندازه گیری پوشش ها یا توزین نمونه های حساس به مواد شیمیایی درون جعبه دستکش استفاده می شوند.با استفاده از میکرو تعادل کریستال کوارتز ، حتی ابزاری که در شکاف بین تعادل تحلیلی و طیف سنج جرمی قرار می گیرد ، حتی دقت بیشتر نیز امکان پذیر است.

 

کار با ترازو ازمایشگاهی

برای اندازه گیری دقیق ، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

• عامل ایمنی

اطمینان حاصل می کند که حتی با تغییر در طول زمان ، دقت وزن لازم نیز حفظ می شود.

 

• کوچکترین وزن خالص

حداقل وزنی که مقیاس آزمایشگاه باید بدست آورد را مشخص می کند. (با توجه به عدم اطمینان اندازه گیری و یا تحمل فرایند مشتری)

 

• بزرگترین وزن قابل توزین

ظرفیت مقیاس آزمایشگاه را مشخص می کند.

 

• شرایط محیطی و کاربرد توزین

خصوصیات بیشتر ترازوها و مقیاس های آزمایشگاهی را مشخص می کند.

 

کالیبراسیون

روزهایی که کارگران آزمایشگاه با کالیبره کردن مقیاس خود با یک وزن مشخص درگیر بودند گذشته است. کالیبراسیون داخلی خودکار با صرفه جویی در وقت و سردرد ، صنعت را تازه تر کرده است. این ویژگی از طریق صرفه جویی در ساعت انسان و همچنین با کالیبراسیون دقیق تر از یک انسان ، بازگشت سرمایه خوبی را ایجاد می کند.

مقیاس های آزمایشگاهی با دامنه وزن میلی گرم ،معمولاً دارای دستگاه کالیبراسیون داخلی هستند. بنابراین ، تنظیم مقیاس ها با استفاده از یک وزن کالیبراسیون داخلی انجام می شود ، بنابراین یک وزن کالیبراسیون خارجی لازم نخواهد بود.

 

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب مقیاس آزمایشگاهی در نظر گرفت.

با آگاهی از کاربرد مورد نظر و اینکه چه چیزی توزین خواهد شد ، تعیین ظرفیت و وضوح لازم امکان پذیر است. مقیاس های آزمایشگاهی مسیری طولانی را طی کرده اند و ویژگی های بسیاری مانند کالیبراسیون داخلی خودکار و دستورالعمل های روی صفحه را برای کارآیی بیشتر آزمایشات ارائه می دهند. قبل از تصمیم گیری همه عوامل را در نظر بگیرید. ویژگی های اضافی برای سهولت زندگی ارائه می شود.

ترازو با دقت بیشتر ، واحد تفکیک اندازه گیری کوچکتر را ارائه می دهد ، که هر یک از آنها با اعشار اضافی متفاوت است.

 

ترازوی دقیق (0.001 گرم)

مانده های تحلیلی (0.0001 گرم)

ترازوی میکرو (0.0000001 گرم)

اشتراک گذاری:

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید