وبلاگ

کوره ازمایشگاه

کوره ازمایشگاهی چیست؟

کوره الکتریکی دستگاهی است که دارای محفظه‌ای عایق شده با آجر نسوز، سیمان نسوز، پنبه نسوز و فیبر آلومینا است. کوره آزمایشگاهی بر اساس بیشینه دما تقسیم‌ بندی می‌شود. محدوده دمایی کوره‌های الکتریکی از 400 درجه تا بالای 2100 درجه می‌باشد. این محفظه توسط المنت‌های قوی در بدنه کوره آزمایشگاهی، دمای بالا تا 2500 درجه سانتی گراد را ایجاد کرده که جهت ذوب برخی مواد و نیز گرفتن خاکستر برخی دیگر از مواد کاربرد دارد.

 در هنگام کار با کوره آزمایشگاهی باید توجه داشت تا درب آن زیاد باز نماند. زیرا در ایـن حالـت حـرارت تولید شده داخل آن به سرعت خارج می‌شود.

تاریخچه:

کوره آزمایشگاهی یا کوره مافل (muffle furnace) که کوره الکتریکی (electric furnace) نیز شناخته می‌شود، از ابداعات قرن نوزدهم به شمار می‌رود. کاربرد کوره‌های الکتریکی از سال 1930 رواج پیدا کردند. در طول دهه 1940 کوره‌های الکتریکی به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفتند. از این دستگاه برای گرم کردن شدید و سوزاندن کامل مواد و نیـز ذوب کـردن برخـی از فلزات استفاده می‌شود.

این دستگاه را می توان از بین همه ی تجهیزات آزمایشگاهی، جزء پرکاربرد ترین های تجهیزات آزمایشگاهی به شمار آورد.  کوره ی آزمایشگاهی یکی از حساس ترین دستگاه های آزمایشگاهی می باشد اما در عین حال پر استهلاک است به این دلیل که در دمای بسیار بالا و مدت کاربری زیاد کار می کند. همچنین برای انتقال برنامه های حرارتی با ظرفیت بالا از آن استفاده می شود.

 

کوره ها به طور دائم نصب می شوند تا از طریق حرکت سیال واسطه ، که ممکن است هوا ، بخار یا آب گرم باشد،به فضای داخلی گرما بدهد.

کوره های آزمایشگاهی از منبع گرما برای گرم کردن نمونه در محفظه کوره استفاده می کنند. انتقال حرارت همرفتی فرایندی است که برای گرم کردن کوره مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله گرانش یا همرفت مکانیکی عمل می کند.

 

کوره در آزمایشگاه چه کاربردی دارد؟

کوره های آزمایشگاهی گرمایش مداوم را برای پردازش نمونه ها و مواد فراهم می کنند. آنها به طور کلی از مواد با درجه حرارت بالا (نسوز) ساخته می شوند تا بتوانند دمای بالا را بدون شکستن حفظ کنند. غالباً کوره های آزمایشگاهی برای تکمیل مجموعه پردازش ماه ها در یک زمان کار می کنند.

 

انواع کوره:

کوره خاکستر ساز

کوره بی‌صدا

کوره لوله‌ای

کوره ذوب

کوره مایکروویو

 

کوره خاکستر ساز

اغلب اوقات برای تعیین و اندازه گیری تغییر در وزن یک نمونه به دنبال سوختن یک یا بیشتر از یکی از اجزای آن، از کوره خاکستر ساز استفاده می‌شود. ساختمان این کوره برای تبدیل مواد به خاکستر درون یک محیط بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کوره ذوب (دما بالا)

نوع دیگری از کوره آزمایشگاهی وجود دارد که برخلاف کوره‌های معمولی قادر به رسیدن به دمای بالا تا 1400 و 1800 درجه سانتیگراد می‌باشد. کوره لوله‌ای و کوره جعبه‌ای از جمله کوره‌های دما بالا می‌باشد.

 

کوره مایکروویو

نوع دیگری از کوره آزمایشگاهی، کوره مایکروویو می‌باشد. از آن برای انجام پروتکل‌های دمایی تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستمی که کوره‌های مایکروویو ارائه می‌دهند که عناصر گرما دهنده تابش آزاد را با یک میدان مایکروویو ترکیب می‌کند. کوره مایکروویو بر خلاف کوره‌های گرمادهی سنتی که مواد را از بیرون به داخل گرم می‌کردند، انرژی درون مایکروویو را به صورت حجمی گرم می‌کنند.

 

کوره لوله‌ای

از کوره لوله‌ای برای اهداف کلی آزمایشگاهی، نظیر جاذبه سنجی، رسوب، آنالیز کمی و عملیات حرارتی به کار گرفته می‌شود. ویژگی هایی که در بعضی از مدل‌ها وجود دارند شامل کنترل دیجیتالی دما، حفاظت در برابر بالا رفتن بیش از حد دما با خاموش کردن منبع انرژی گرمایی عناصر در زمانی که دمای محفظه به بیش از یک حد معین می‌رسد، باعث فعال شدن یک سوییچ امنیتی برای در می‌شود.

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید